Čo je vibračný aktivátor a ako funguje?

28.7.2020

Pacienti podstupujúci liečbu strojčekom sa zvyknú pýtať, či existuje nejaký spôsob ako skrátiť čas nosenia strojčeka. Dobrou správou pre nich je, že existuje zariadenie nazývané vibračný aktivátor, ktoré túto úlohu skutočne dokáže splniť.

Vibračný aktivátor je doplnkom k liečbe strojčekom. Je možné ho používať počas liečby priesvitným aj kovovým strojčekom. Je to zariadenie, ktoré musí odporučiť zubný lekár, nie je teda možné používať ho bez predpisu zubného lekára.

Aktivátor využíva vibračné pohyby pre urýchlenie posunu zubov až o 50%. Dochádza k tomu tak, že vytvára jemné vibrácie, mikropulzy, ktoré prenikajú cez korene zubov až do okolitej kosti. Jemné vibrácie napomáhajú zvýšiť aktivitu kostných buniek a prispievajú tak k zrýchleniu naprogramovaného pohybu zubov.

Hlavnou výhodou vibračného aktivátora teda je, že skracuje dobu liečby strojčekom. Ďalším jeho pozitívom je, že pomáha znížiť diskomfort po nasadení nového strojčeka vďaka vibráciám, ktoré vytvára. Vibračný aktivátor je navyše maximálne bezpečný a neinvazívny. Výskumy nepreukázali žiadne jeho vedľajšie účinky, ani nepriaznivý vplyv na korene zubov.

Použitie aktivátora je veľmi jednoduché. Na aktivátor nasadíte priehľadný náustok, stlačíte modré tlačidlo zapnutia/vypnutia, vložíte náustok do úst a jemne doň zahryznete. Zariadenie sa automaticky vypne po desiatich minútach používania. Aktivátor je možné použiť najviac 3x denne po dobu 10 minút.

V rámci skladovania je potrebné zabezpečiť, aby bol aktivátor a všetky jeho komponenty uložený na chladnom suchom mieste. Vibračný aktivátor bol navrhnutý na použitie jednou osobou (jedna osoba na jeden aktivátor). Používanie zariadenia viacerými osobami by mohlo viesť k prenosu vírusových a bakteriálnych infekcií, aj keď bolo zariadenie dezinfikované. Aktivátor by sa teda nemal požičiavať. Po ukončení liečby je potrebné ho náležite zlikvidovať.

Bližšie informácie o indikáciách, kontraindikáciách, používaní, prevencii, čistení a skladovaní vibračného aktivátora nájdete v Návode na použitie, ak sa rozhodnete si ho objednať ako doplnok k Vašej liečbe strojčekom Invident.


Zaujímajú vás informácie na túto tému? Prečítajte si viac článkov

Hľadáte pre vás tú správnu liečbu neviditeľným strojčekom? Navštívte stránku Invident